  • Mfr # F787TC0606-16-16-16-36.00
  • Zoro # G412469720
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
1 in
Hose Length
36 in
Fitting Size
1 in x 1 in
Fitting Material
Steel x Steel
Temp. Range
-40 Degrees to 257 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F787TC0606-16-16-16-36.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
1 in
Hose Length
36 in
Fitting Size
1 in x 1 in
Hose Fitting B Size
1 in
Hose Fitting A Size
1 in
Bend Radius
6 in
Hose Dash Size
16
Hose Outside Dia.
1 3/8 in
Details
Fitting Material
Steel x Steel
Temp. Range
-40 Degrees to 257 Degrees F
Standards
ISO 18752
Hose Configuration
Coupled Assembly
Item
Hydraulic Hose Assemblies
Compatible Chemicals
Hydraulic Fluid (Petroleum), Lubricating Oil
Hose Fitting B Material
Steel
Hose Fitting A Type
FJIC
Hose Fitting B Type
FJIC
Hose Fitting A Material
Steel
For Media Type
Hose Tube Material
Synthetic Rubber
Hose Cover Material
Synthetic Rubber
Hose Braid Layers
No Braid
Hose Reinforcement Material
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Description
Hydraulic Hose Assemblies, Hose Inside Dia. 1 in, Hose Outside Dia. 1 3/8 in, Hose Length 3 ft, Hose Tube Material Synthetic Rubber, Hose Cover Material Synthetic Rubber, Hose Reinforcement Type Spiral, Hose Reinforcement Material Steel, Hose Braid Layers No Braid, Temp. Range -40 Degrees to 257 Degrees F, Standards ISO 18752, Bend Radius 6 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 1 in, Hose Fitting B Size 1 in, Hose Fitting A Material Steel, Hose Fitting B Material Steel