  • Mfr # F797TCJCJC-32-32-32-36.00
  • Zoro # G612470472
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
2 in
Hose Length
36 in
Fitting Size
2 in x 2 in
Fitting Material
Steel x Steel
Temp. Range
-40 Degrees to 257 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F797TCJCJC-32-32-32-36.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
2 in
Hose Length
36 in
Fitting Size
2 in x 2 in
Hose Fitting B Size
2 in
Hose Fitting A Size
2 in
Bend Radius
15 in
Hose Dash Size
32
Hose Outside Dia.
2 11/16 in
Details
Fitting Material
Steel x Steel
Temp. Range
-40 Degrees to 257 Degrees F
Standards
ISO 18752
Compatible Chemicals
Hydraulic Fluid (Petroleum), Lubricating Oil
Hose Fitting B Type
Female Seal-Lok
Hose Configuration
Coupled Assembly
Hose Fitting B Material
Steel
Item
Hydraulic Hose Assemblies
Hose Fitting A Material
Steel
Hose Fitting A Type
Female Seal-Lok
Hose Cover Material
Synthetic Rubber
For Media Type
Hose Braid Layers
No Braid
Hose Tube Material
Synthetic Rubber
Hose Reinforcement Material
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Description
Hydraulic Hose Assemblies, Hose Inside Dia. 2 in, Hose Outside Dia. 2 11/16 in, Hose Length 3 ft, Hose Tube Material Synthetic Rubber, Hose Cover Material Synthetic Rubber, Hose Reinforcement Type Spiral, Hose Reinforcement Material Steel, Hose Braid Layers No Braid, Temp. Range -40 Degrees to 257 Degrees F, Standards ISO 18752, Bend Radius 15 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 2 in, Hose Fitting B Size 2 in, Hose Fitting A Material Steel, Hose Fitting B Material Steel