  • Mfr # 110A-129-AS-0-F
  • Zoro # G4701076
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
110A Series
Flange Mount
SAE A 2-Bolt
Displacement
12.9 cu in/rev
Max. RPM
537 RPM
Continuous Torque
4,055 in-lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
110A-129-AS-0-F
Country of Origin
United States
Dimensions
Port Size
7/8"-14 SAE
Shaft Dia.
1 in
Length (In.)
5.42
Width (In.)
5.13
Shaft Length (In.)
1.79
Height (In.)
4.61
Shaft Dia. (In.)
1
Height
4.61 in
Mounting Plate Width
5.13 in
Length
5.42 in
Shaft Length
1.79 in
Details
Series
110A Series
Flange Mount
SAE A 2-Bolt
Displacement
12.9 cu in/rev
Max. RPM
537 RPM
Continuous Torque
4,055 in-lb
Pressure Rating
2250 psi
Min. Oil Viscosity
50 SUS
Port Type
SAE O-Ring
Displacement (Cu. In./Rev.)
12.9
Shaft Type
Keyed
Max. Oil Temp. (F)
180
Port Thread
7/8-14 SAE
Item
Hydraulic Motor
Displacement (cc/rev)
211
Pressure Rating (PSI)
2250
Max. Oil Temp.
180 Degrees F
Description
Hydraulic Motor, 12.9 cu in/rev Displacement, Continuous Torque 4,055 in-lb, Flange Mount SAE A 2-Bolt, 7/8 In.-14 SAE Port Size, Shaft Dia. 1 in, Min. Oil Viscosity 50 SUS, Max. RPM 537 RPM, Pressure Rating 2250 psi, Shaft Type Keyed, Max. Oil Temp. 180 Degrees F, Shaft Length 1.79 in, Length 5.42 in, Height 4.61 in, Mounting Plate Width 5.13 in