  • Mfr # C40-75SM4
  • Zoro # G2258164
Material
Steel
Pilot Length
0.68 in
Body Dia.
1.75"
Pilot Dia.
3/4 in
Lock Screw Thread Size
3/8"-24
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C40-75SM4
Country of Origin
United States
Dimensions
Pilot Length
0.68 in
Body Dia.
1.75"
Pilot Dia.
3/4 in
Lock Screw Thread Size
3/8"-24
Taper Size
CAT40
Body Diameter
1.75 in
Pilot Diameter
0.75 in
Head Diameter
1 3/4 in
Lock Screw Size
3/8 in
Details
Material
Steel
Item
Face Mill Holder
Projection
4 in
For Use With
C40B-75SM4 Flange Coolant
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Taper
Material - Machining
High Speed Steel
Runout
Less Than or Equal to 0.0002 in
Features
Contact Type
Single Contact
Compatible Drive Key Model Number
75KY
Coolant Supply
Coolant Through
Compatible Lock Screw Model Number
75LS
T.I.R. Tolerance
0.0002 in