  • Mfr # C50-25SM2
  • Zoro # G1567185
Key Features
Material
Steel
Pilot Length
1.12 in
Taper Size
CAT50
Body Dia.
4.88"
Lock Screw Thread Size
1"-14
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C50-25SM2
Country of Origin
United States
Dimensions
Pilot Length
1.12 in
Taper Size
CAT50
Body Dia.
4.88"
Lock Screw Thread Size
1"-14
Pilot Dia.
2-1/2 in
Body Diameter
4.88 in
Lock Screw Size
1 in
Pilot Diameter
2.5 in
Details
Material
Steel
Item
Face Mill Holder
Projection
2.4 in
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Taper
Material - Machining
High Speed Steel
Features
Runout
Less Than or Equal to 0.0002 in
Includes Lock Screw
Lock Screw Included
Compatible Lock Screw Model Number
25LS
T.I.R. Tolerance
0.0002 in