  • Zoro # G314760475
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
NEMA Receptacle Configuration
Non-NEMA
Current Rating
30 A
Voltage Rating
120/208V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
29W09AM
Zoro #
G314760475
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
For Maximum Cable Diameter
0.72 in
For Minimum Cable Diameter
0.475 in
Minimum Wire Size
14 AWG
Outside Diameter
1.85 in
Face Diameter
1.85 in
Maximum Wire Size
10 AWG
Overall Length
4.03 in
Details
Item
Locking Connector
NEMA Receptacle Configuration
Non-NEMA
Current Rating
30 A
Voltage Rating
120/208V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Style
Standard
Connection Orientation
Straight
Shrouded
Yes
Housing Color
Yellow
Cap Type
Flip-Up Cap
IP Rating
IP65, IP66, IP67
Standards
CSA Certified, JIS Z2801, NSF Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Resistance Properties
Antimicrobial, Moisture Resistant, UV/Sunlight Resistant, Watertight
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Housing Material
Thermoplastic Elastomer
NEMA Enclosure Rating
4, 4X, 6, 6P
For Environment
Not Applicable, Food and Beverage, Sanitary, Clean Room, Institutional
Contact Material
Nickel-Plated Brass
UL 94 Flammability Rating
V-0
Features
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Midget Locking
No
Polarized
Yes
Description
Locking Connector, Connection Orientation Straight, Current Rating 30 A, Housing Color Yellow, Housing Material Thermoplastic Elastomer, IP Rating IP65, IP66, IP67, NEMA Receptacle Configuration Non-NEMA, Number of Poles 3, Number of Wires 3, Phase Three, Polarized Yes, Resistance Properties Antimicrobial, Moisture Resistant, UV/Sunlight Resistant, Shrouded Yes, Voltage Rating 120/208V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Style Standard, Cap Type Flip-Up Cap