  • Mfr # CLA6S-24A-CD-30
  • Zoro # G112007482
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Type
No Switch
Overall Length
624 mm
Lens Material
Polycarbonate
Dimmable
No
Lamp Life
40,000 hr
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CLA6S-24A-CD-30
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Length
624 mm
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Width
30 mm
Overall Height
19.5 mm
Details
Item
LED Light
Switch Type
No Switch
Lens Material
Polycarbonate
Dimmable
No
Lamp Life
40,000 hr
Cord Wire Gauge
22 AWG
Number of Cord Wires
2
Features
Daylight, Mounting in All Directions
Wattage
11.6 W
For Location
Indoor
Maximum Operating Humidity
90% RH
Beam Pattern
Flood
Hazardous Location Specification
Not Rated
Adjustability
Non-Adjustable
Includes Bulb
Built-In
Includes Mounting Hardware
Yes
Mount Type
Bracket
Housing Material
Electrical Connection Type
Wire Leads
Machine Light Type
Linear
Maximum Brightness
690 lm
Operating Voltage
24V DC +/-10%