  • Mfr # CCR16-036.000
  • Zoro # G2637354
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Dia.
1 in
Material
Aluminum
Temp. Range (F)
0 Degrees - 400 Degrees F
Dimension B
2.125 in
Overall Height (In.)
2.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CCR16-036.000
Country of Origin
United States
Dimensions
Shaft Dia.
1 in
Length
36 in
Dimension B
2.125 in
Overall Height (In.)
2.25 in
Dia. Tolerance Min.
0.999 in
Travel Length (In.)
36 in
Dimension F
0.281 in
Dimension E
1.5 in
Bolt Size
1/4
Mounting Hole Size
0.281 in
Base Width (In.)
1.5 in
Dimension C
0.5 in
Dia. Tolerance Max.
1 in
Base Height (In.)
0.25 in
Rail Base Overall Width
2.125 in
Shaft Length
36 in
Shaft Diameter
1 in
Rail Top Width
0.5 in
Center Height
1.75 in
Rail Mount Hole Center to Center Length
6 in
Rail Mount Hole Center to Center Width
1.5 in
Rail Mount Hole Thread Size
1/4 in
Shaft Hole Thread Size
1/4 in
Support Rail Length
36 in
Center to Rail End Width
1.062 in
Diameter Tolerance - Maximum
Details
Item
Pre-Drilled Linear Shaft Assembly
Material
Aluminum
Temp. Range (F)
0 Degrees - 400 Degrees F
Mounting Hole from Shaft End
3 in
Mounting Surface to Shaft Center (In.)
1.75 in
Mounting Holes
Clean
Min. Surface Hardness
70 RC
Mounting Hole Center to Center
6 in
For Use With
Simplicity FrelonGOLD(TM) Lined Bearings
Finish
Ceramic Coated
Type
Aluminum Rail/Shaft
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion Resistance, Non-Magnetic, Vibration Resistance
Support Rail Material Finish
Ceramic Coated
Shaft Hole Spacing
6 in
Product Type
Linear Shafting and Rail
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Shaft Drilling
Pre-Drilled
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Shaft Material Finish
Support Rail Material
Shaft End to Hole
3 in
Rail End to Hole
3 in
Shaft Material
Support Rail Drilling
Pre-Drilled
Description
Pre-Drilled Linear Shaft Assembly, System of Measurement Inch, Shaft Diameter 1 in, Shaft Length 36 in, Shaft Material Aluminum, Shaft Material Finish Ceramic Coated, Center Height 1.75 in, Rail Base Overall Width 2.125 in, Diameter Tolerance - Maximum -0.0004 in, Support Rail Material Finish Ceramic Coated, Shaft Drilling Pre-Drilled, Shaft Hole Spacing 6 in, Shaft End to Hole 3 in, Shaft Hole Thread Size 1/4 in, Support Rail Drilling Pre-Drilled, Rail Top Width 0.5 in