  • Mfr # LSR0605T-0250-NCF171-NNN-NNN
  • Zoro # G010374938
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Step Accuracy
+/-5%
Screw Diameter
6 mm
Motor Minimum Operating Temperature
-20 Degrees C
Assembly Type
Non-Captive Lead Screw Assembly
Screw Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LSR0605T-0250-NCF171-NNN-NNN
Dimensions
Screw Diameter
6 mm
Motor Size
NEMA 17
Screw Length
250 mm
Lead Length
5 mm
Motor Length
39.8 mm
Details
Item
Non-Captive Lead Screw
Step Accuracy
+/-5%
-20 Degrees C
Assembly Type
Screw Material
Stainless Steel
Insulation Class
B
Screw Material Grade
300
Travel per Step
0.125 mm
Nut Type
Anti-Backlash
Rated Current
2 A
Phase
2
Frame
NEMA 17
Electrical Connection
Plug-In Connector
Lead Accuracy
0.003 in/ft
Percent Efficiency
76%
Screw Type
Lead Screw
Nut Material
Motor Maximum Operating Temperature
50 Degrees C
Thread Direction
Right
Steps per Revolution
200
Motor Type
Stepper Motor
Coating Material
PTFE
Left End Components
None
Motor IP Rating
IP40
Winding Resistance
1.04 ohm
Insulation Resistance
100 Mohm
Right End Components
None
Description
Non-Captive Lead Screw, Nut Type Anti-Backlash, Coating Material PTFE, Screw Material Stainless Steel, Screw Material Grade 300, Frame NEMA 17, Insulation Class B, Screw Diameter 6 mm, Lead Length 5 mm, Screw Length 250 mm, Motor Length 39.8 mm, Rated Current 2 A, Steps per Revolution 200, Motor IP Rating IP40, Phase 2, Motor Maximum Operating Temperature 50 Degrees C, Motor Minimum Operating Temperature -20 Degrees C, Assembly Type Non-Captive Lead Screw Assembly, Motor Type Stepper Motor