Peavey Hume Pickeroon T-000-036-0648 Hardwood Handle 36"
  • Mfr # T-000-036-0648
  • Zoro # G505989562
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T-000-036-0648
Country of Origin
United States
Description
Peavey hume pickeroon t-000-036-0648 hardwood handle 36" the peavey manufacturing company has for over 155 years met the special needs of the industry with quality tools, handles and dowels. We have the capability to make long, shaped handles to fit each individual need pickeroons (known as hookeroons in some areas) heads are made with 1/4" spring steel & hardened tool steel tip. Peavey carries a variety of pickeroons for all purposes. The heads come in various sizes and shapes depending on the applications. They can be ordered with handles ranging from 15" to 72".