  • Mfr # CFM83HD1
  • Zoro # G0680233
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Door Leaf Height
83 in
Door Leaf Thickness
0.187 in
Door Leaf Width
1 3/4 in
Finish
Clear Anodized
Holes per Leaf
20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CFM83HD1
Country of Origin
United States
Dimensions
Door Leaf Height
83 in
Door Leaf Thickness
0.187 in
Door Leaf Width
1 3/4 in
Required Door Thickness
Frame Leaf Width
Frame Leaf Height
83 in
Overall Width
Length
7 ft
Frame Leaf Thickness
0.187 in
Height
1-5/8"
Width
25/32"
Depth
2.5 in
Hinge Length
10 ft
Door Thickness - Minimum
Door Thickness - Maximum
Details
Finish
Clear Anodized
Holes per Leaf
20
Load Capacity
540 lb
Material
Bronze
Mounting
Full Mortise
Orientation
Non Handed
Range of Motion
180 Degrees
Features
Heavy Duty, Grade 1
Standards
ANSI/BHMA A156.26, UL Certified
Ligature Resistant
No
UL Fire Rating
UL10C
Holes
With
Hardware
Included
Item
Piano Hinge
Bearing Type
Concealed
Color
Natural
Hand Orientation
Non-Handed
Series
PemkoHinge
Range of Motion - Maximum
180 Degrees
ANSI/BHMA Finish
Satin Aluminum, Clear Anodized
Number of Holes per Leaf
Includes Hardware
Hardware Included
Description
Piano Hinge, Ligature Resistant No, Bronze Material, 180 Degrees Range of Motion, Mill Aluminum Finish, With Holes, 540 lb Load Capacity, Non Handed Orientation, 83 in Door Leaf Height, 83 in Frame Leaf Height, 1 3/4 in Door Leaf Width, 1 3/4 in Frame Leaf Width, 0.187 in Door Leaf Thickness, 0.187 in Frame Leaf Thickness, 1-3/4 in Required Door Thickness, Length 7 ft, Included Hardware, 20 Holes per Leaf, Full Mortise Mounting, ANSI/BHMA A156.26, UL Certified Standards, 2 9/16 in Overall Width