  • Mfr # CFS83HD1
  • Zoro # G3450334
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Door Leaf Height
95 in
Door Leaf Thickness
0.187 in
Door Leaf Width
1 3/8 in
Finish
Clear Anodized
Holes per Leaf
10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CFS83HD1
Country of Origin
United States
Dimensions
Door Leaf Height
95 in
Door Leaf Thickness
0.187 in
Door Leaf Width
1 3/8 in
Required Door Thickness
1-3/4 in
Frame Leaf Height
83 in
Frame Leaf Width
1 1/4 in
Length
6 ft 11 in
Frame Leaf Thickness
0.187 in
Overall Width
2 7/8 in
Height
15/16"
Width
2-7/8"
Hinge Length
10 ft
Door Thickness - Minimum
1 3/4 in
Door Thickness - Maximum
Details
Finish
Clear Anodized
Holes per Leaf
10
Load Capacity
540 lb
Material
Bronze
Mounting
Full Surface
Orientation
Non Handed
Range of Motion
180 Degrees
Features
Hardware
Included
UL Fire Rating
UL10C
Holes
With
Item
Piano Hinge
Ligature Resistant
No
Standards
ANSI/BHMA A156.26, UL Certified
Color
Natural
Hand Orientation
Non-Handed
Range of Motion - Maximum
180 Degrees
Number of Holes per Leaf
Includes Hardware
Hardware Included
ANSI/BHMA Finish
Satin Aluminum, Clear Anodized
Fire Rating
3 hr
Description
Piano Hinge, Ligature Resistant No, Bronze Material, 180 Degrees Range of Motion, Mill Aluminum Finish, With Holes, 540 lb Load Capacity, Non Handed Orientation, 95 in Door Leaf Height, 83 in Frame Leaf Height, 1 3/8 in Door Leaf Width, 1 1/4 in Frame Leaf Width, 0.187 in Door Leaf Thickness, 0.187 in Frame Leaf Thickness, 1-3/4 in Required Door Thickness, Length 6 ft 11 in, Included Hardware, 10 Holes per Leaf, Full Surface Mounting, ANSI/BHMA A156.26, UL Certified Standards