  • Mfr # CFS95CP-HD1
  • Zoro # G2149594
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Door Leaf Height
95 in
Door Leaf Thickness
0.187 in
Door Leaf Width
1 3/8 in
Finish
Clear Anodized
Holes per Leaf
12
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CFS95CP-HD1
Dimensions
Door Leaf Height
95 in
Door Leaf Thickness
0.187 in
Door Leaf Width
1 3/8 in
Required Door Thickness
1-3/4 in
Frame Leaf Height
83 in
Frame Leaf Width
1 1/4 in
Overall Width
2 7/8 in
Frame Leaf Thickness
0.187 in
Length
7 ft 11 in
Width
3-3/16"
Height
3/4"
Hinge Length
10 ft
Door Thickness - Maximum
1 3/4 in
Door Thickness - Minimum
Details
Finish
Clear Anodized
Holes per Leaf
12
Load Capacity
540 lb
Material
Bronze
Mounting
Full Surface
Orientation
Non Handed
Range of Motion
180 Degrees
Features
Item
Piano Hinge
Standards
ANSI/BHMA A156.26, UL Certified
Ligature Resistant
No
Holes
With
Hardware
Not included
UL Fire Rating
UL10C
Color
Natural
Hand Orientation
Non-Handed
Range of Motion - Maximum
180 Degrees
ANSI/BHMA Finish
Satin Aluminum, Clear Anodized
Includes Hardware
Hardware Not Included
Fire Rating
3 hr
Number of Holes per Leaf
Description
Piano Hinge, Ligature Resistant No, Bronze Material, 180 Degrees Range of Motion, Mill Aluminum Finish, With Holes, 540 lb Load Capacity, Non Handed Orientation, 95 in Door Leaf Height, 83 in Frame Leaf Height, 1 3/8 in Door Leaf Width, 1 1/4 in Frame Leaf Width, 0.187 in Door Leaf Thickness, 0.187 in Frame Leaf Thickness, 1-3/4 in Required Door Thickness, Length 7 ft 11 in, Not Included Hardware, 12 Holes per Leaf, Full Surface Mounting, ANSI/BHMA A156.26, UL Certified Standards