  • Mfr # 170A36WS/PA
  • Zoro # G4562969
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Overall Height
1/2 in
Height
1/4 in
Overall Length
3 ft
Overall Width
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
170A36WS/PA
Dimensions
Length
36 in
Width
4 in
Overall Height
1/2 in
Height
1/4 in
Overall Length
3 ft
Overall Width
4 in
Fits Door Width
36 in
Door Width - Maximum
36 in
Details
Material
Aluminum
Item
Door Threshold
Standards
ANSI/BHMA A117.1, ANSI/BHMA A156.21, UL 4L10
ADA Compliant
Yes
Finish
UL Fire Rating
UL10C
Surface Type
Fluted Top
Transition Type
Fluted
ANSI/BHMA Finish
Unfinished
Frame Material
Aluminum Alloy
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Aluminum Finish, Width 4 in, Height 1/4 in, Length 36 in, Fits Door Width 36 in, Material Aluminum, Standards ANSI/BHMA A117.1, ANSI/BHMA A156.21, UL 4L10, Yes, UL Fire Rating UL10C