  • Mfr # 2005AT36
  • Zoro # G4560765
/ea
Key Features
Length
36 in
Color
Mill Finish Aluminum
Material
Aluminum
Height
1/2 in
Finish
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2005AT36
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
36 in
Width
5 in
Height
1/2 in
Depth (In.)
0.5 in
Overall Length
3 ft
Overall Height
Fits Door Width
36 in
Overall Width
5 in
Door Width - Maximum
36 in
Details
Color
Mill Finish Aluminum
Material
Finish
Surface Type
Fluted Top
ADA Compliant
Yes
Standards
GREENGUARD Gold Certified, UL 4L10
Item
Door Threshold
UL Fire Rating
UL10C
Insert Color
Black
Green Certification or Other Recognition
Environmental Transparency Through EPD (Environmental Product Declaration)
Frame Material
Aluminum Alloy
Features
ANSI/BHMA Finish
Unfinished
Transition Type
Fluted
Description
Door Threshold, Surface Type Fluted Top, Aluminum Finish, Width 5 in, Height 1/2 in, Length 36 in, Fits Door Width 36 in, Material Aluminum, Insert Color Black, Standards GREENGUARD Gold Certified, UL 4L10, Yes, UL Fire Rating UL10C