  • Mfr # 3151CN84
  • Zoro # G9968174
/ea
Key Features
For Use With
84 in H Doors
Projection
1/4 in
Color
Clear
Product Type
Weatherstripping
Insert Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3151CN84
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
7 ft
Insert Size
1 in
Overall Height
2 1/4 in
Flange Thickness
0.25 in
Flange Width
1 1/4 in
Overall Width
2 1/4 in
Flange Height
1/4 in
Insert Size - Maximum
1 in
Details
For Use With
84 in H Doors
Projection
Color
Clear
Item
Door Weatherstripping
Product Type
Weatherstripping
Insert Color
Black
Insert Material
Neoprene
Flange Material
Aluminum
Mounting Type
Surface
Standards
ANSI/BHMA A156.22, GREENGUARD Gold Certified, UL 1784
Stays Flexible to
-40 Degrees F
Flange Color
Fire Rated
3 hr
Hardware
Included
Flange Finish
Mill
Insert Type
Flat
Max. Door Gap
3/4 in
Sold As
Strip
UL Fire Rating
UL10C
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD(R) GOLD Certified
Includes
#6 x 5/8 in PHSMS
Flange Projection
Gap - Maximum
3/4 in
Temperature - Maximum
40 Degrees F
Includes Hardware
Hardware Included
Description
Door Weatherstripping, Insert Type Flat, Insert Material Neoprene, Insert Color Black, Insert Size 1 in, Flange Material Aluminum, Flange Color Clear, Flange Finish Mill, Flange Height 1/4 in, Flange Width 1 1/4 in, Flange Thickness 0.25 in, Overall Length 7 ft, Overall Width 2 1/4 in, Overall Height 2 1/4 in, Stays Flexible to -40 Degrees F, Projection 1/4 in, Mounting Type Surface, Max. Door Gap 3/4 in, Fire Rated 3 hr, For Use With 84 in H Doors, Includes #6 x 5/8 in PHSMS, Hardware Included