  • Mfr # SF250-30BC444DB-75
  • Zoro # G1607891
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Application
High Temperature Liquids
Flow Rate
30 gpm
For Use With
30 in Housings
Height
30 in
Inside Dia.
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SF250-30BC444DB-75
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
30 in
Inside Dia.
1 in
Outside Dia.
2-1/2"
Filter Diameter
2 1/2 in
Overall Height
30 in
Inside Diameter
1 in
Outside Diameter
2 1/2 in
Details
Application
High Temperature Liquids
Flow Rate
30 gpm
For Use With
30 in Housings
Max. Pressure
60 psid
Max. Temp.
300 Degrees F
Microns
250
Material
304 Stainless Steel/Buna-N (Seal)
Filter Cartridges Sub-Category
Solid Cartridges
Item
Filter Cartridge
Filter Reduces
Sediment
Filter Cartridge Media
Stainless Steel
Micron Rating
250 micron
Reduces
Sediment, Solids
Filter Flow Rate
30.0 gpm
Filter Media
Stainless Steel Mesh
Material of Construction
304 Stainless Steel
Filter Design
Solid
Maximum Temperature
300 Degrees F
Maximum Pressure
60 psi
Cartridge Media
Stainless Steel
Filter Type
Sediment
Description
Water Filter Cartridge, Reduces Sediment, Solids, Micron Rating 250 micron, Flow Rate 30 gpm, Inside Diameter 1 in, Outside Diameter 2 1/2 in, Overall Height 30 in, Filter Media Stainless Steel Mesh, For Use With 30 in Housings, Application High Temperature Liquids, Cartridge Media Stainless Steel, Filter Design Solid, Filter Type Sediment, Maximum Pressure 60 psi, Maximum Temperature 300 Degrees F