  • Mfr # A60X60X36
  • Zoro # G3478697
/ea
See details
Key Features
Shape
Square
Overall Length
36 in
Overall Width
60 in
Overall Height
60 in
Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A60X60X36
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Width
60 in
Overall Height
60 in
Wall Thickness
3 in
Details
Item
Security Planter
Shape
Square
Color
Gray
Material
Concrete
Finish
Lite Sand Blast
Standards
ASTM C150 Type 1 or 3, ASTM C33
Weight
3,100 lb
Description
Planter Bollard, Shape Square, Color Gray, Overall Height 60 in, Overall Width 60 in, Overall Length 36 in, Outside Diameter Not Applicable, Inside Diameter Not Applicable, Material Concrete, Finish Lite Sand Blast, Weight 3,100 lb, Wall Thickness 3 in, Standards ASTM C150 Type 1 or 3, ASTM C33