Bodine Emergency Lighting Inverter, 100VA, Out: 120VAC In: 120VAC ELI-S-100-120V
Emergency Lighting Inverter, 100VA, Out: 120VAC In: 120VAC (Discontinued)
  • Mfr # ELI-S-100-120V
  • Zoro # G3777387
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ELI-S-100-120V
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
9-13/16"
Width
12-1/2"
Depth
4.6"
Cord Length
No Cord
Length
4 5/8 in
Length (Straight Wireway)
4 5/8 in
Details
Item
Emergency Lighting Inverter
Power Rating
100VA
Mounting
Wall
Input Voltage
120VAC
Output Voltage
120VAC
Backup Time (Half/Full Load)
--/90 min.
Outlet Type
Hardwire
Number of Outlets
Automatic Volts Regulation
No
Hz
60
Display Type
No Display
Phase
1
Special Features
Inverter with Dimming Capabilities, LED
For Use With
LED and Fluorescent Fixtures
Fax/Modem Line Protection
No
Housing Color
White
VA Rating
100VA
Standards
cULus Listed
Warranty
5 yr Unit, 3 yr Batteries, Full +7 yr Prorated
Watts
100W
Footnotes
None
Input Current
0.37A
Housing Material
Steel
Emergency Illumination Time
90 min
Transfer Time
Less than 1 second
Battery Type
Maintenance-Free Sealed Lead Acid
Operating Temp. Range
32 Degrees to 104 Degrees F
Ports
None
NEMA Receptacle Configuration
No Configuration
Includes
(2) Batteries
Brand and Series
Bodine
Temperature Range
32 Degrees to 104 Degrees F
Ballast Type
Electronic
Frequency
60Hz
Profile
Standard Profile
CA Title 20 Compliant
Yes
Operating Amps @ 120V
0.37
Max. Bulb Watts
100W
Bulb Watts
100W
Description
Bodine, Emergency Lighting Inverter, 120V AC Input Voltage, 120V AC Output Voltage, Max. Bulb Watts 100W, Bulb Watts 100W, LED, Fluorescent Bulb Type, Maintenance-Free Sealed Lead Acid Battery Type, Emergency Illumination Time 90 min, CA Title 20 Compliant Yes, Wall Mounting, 9 13/16 in Height, 4 5/8 in Length, 12 1/2 in Width, Standard Profile, Steel Housing Material