  • Mfr # 12PL-C/T/COR/32V-840/IF15/P/4P/DIM 10/1
  • Zoro # G8299779
/ea
Key Features
Voltage
25 to 55V AC
Watts
12 W
Bulb Shape
Tube
Bulb Housing
Plastic
Dimmable
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
12PL-C/T/COR/32V-840/IF15/P/4P/DIM 10/1
Country of Origin
China
Dimensions
Length
5 in
Overall Length
5 in
Bulb Dia.
1 1/8 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
25 to 55V AC
Watts
12 W
Bulb Base Type
4-Pin (GX24q)
Bulb Shape
Tube
Bulb Housing
Plastic
Color Temperature
4000K
Dimmable
Yes
Lumens
1,500 lm
Rated Life
50,000 hr
Light Technology
LED
Bulb Start Type
Instant
Wattage Equivalency
32W CFL
Standards
DLC, KEMA Keur Certificate, RoHS Compliant, UL Listed
Shatter-Resistant
Rough Service
No
Bulb Designation
12PLC/T LED/32V/840/IF/4P/DIM 1PK 10/1
Light Color
White
Bulb Primary Application
General Purpose
Color Rendering Index
82
Bulb Beam Angle
120 Degrees
Bulb Finish
Frosted
Dimming Method
Continuous Dimming
Series
Instafit
Lighting Certification
DesignLights Consortium (DLC)
Bulb UL Type
Type A
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Amps
500 mA
Incandescent Wattage Equivalency
32 W