  • Mfr # 24T5HO/46-840/IF35/P/DIM 10/1
  • Zoro # G8094171
/ea
Key Features
Voltage
39 to 64V AC
Watts
24 W
Bulb Base Type
Miniature Bi-Pin (G5)
Bulb Shape
T5
Bulb Housing
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
24T5HO/46-840/IF35/P/DIM 10/1
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Length
47 1/4 in
Nominal Length
4 ft
Bulb Dia.
5/8 in
Length
48 in
Details
Item
Linear LED Bulb
Voltage
39 to 64V AC
Watts
24 W
Bulb Base Type
Miniature Bi-Pin (G5)
Bulb Shape
T5
Bulb Housing
Plastic
Color Temperature
4000K
Dimmable
Yes
Lumens
3,500 lm
Rated Life
50,000 hr
Light Technology
LED
Type
Tube
Color Rendering Index
82
Standards
DLC, RoHS Compliant, UL Listed
Bulb Designation
24T5HO/46-840/IF35/P/DIM 10/1
Energy Star Compliant
No
Wattage Equivalency
54 W LFL
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 113 Degrees F
Rough Service
No
Three-Way
High Output
Bulb Beam Angle
140 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Green Certification or Other Recognition
DesignLights Consortium (DLC)
Bulb Finish
Frosted
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Bulb Power Source
Requires Separate Ballast
Light Distribution
Downward
Bulb Primary Application
General Purpose
Light Appearance
(3500 to 4000K) Neutral
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Shatter-Resistant
Bulb UL Type
Type A
Light Color
White
Dimming Type
0-10V
Lighting Certification
DesignLights Consortium (DLC)
Lamp Wiring
Double-End
Series
MasterClass
Dimming Method
No Dimming
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Incandescent Wattage Equivalency
54 W
Lumen Selectable
Color Selectable
Amps
600 mA
Description
Linear LED Bulb, Bulb Base Type Miniature Bi-Pin (G5), Bulb Housing Plastic, Bulb Shape T5, Color Rendering Index 82, Color Temperature 4000K, Incandescent Wattage Equivalency 54 W, Lumens 3,500 lm, Nominal Length 4 ft, Shatter-Resistant Yes, Watts 24 W, Color Selectable No, Light Technology LED, Bulb UL Type Type A, Voltage 39 to 64V AC, Standards DLC, RoHS Compliant, UL Listed, Series MasterClass, Rough Service No, Overall Length 47 1/4 in, Bulb Finish Frosted