  • Mfr # 5PL-S/LED/13H/840/IF5/P/2P 20/1
  • Zoro # G2148756
/ea
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Watts
5 W
Bulb Base Type
2-Pin (GX23)
Bulb Shape
Tube
Bulb Housing
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5PL-S/LED/13H/840/IF5/P/2P 20/1
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Bulb Dia.
1 1/4 in
Overall Length
6 1/2 in
Length
5-11/16 ub
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120 to 277V AC
Watts
5 W
Bulb Base Type
2-Pin (GX23)
Bulb Shape
Tube
Bulb Housing
Plastic
Color Temperature
4000K
Dimmable
No
Lumens
560 lm
Rated Life
50,000 hr
Light Technology
LED
Bulb Designation
Bulb Beam Angle
120 Degrees
Standards
RoHS Compliant, UL Listed
High Output
No
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb Power Source
Requires Separate Ballast
Color Rendering Index
82
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 113 Degrees F
Bulb Primary Application
General Purpose
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Energy Star Compliant
Wattage Equivalency
13W LFL
Bulb Finish
Frosted
Three-Way
Light Distribution
180 Degrees
Rough Service
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Shatter-Resistant
Bulb UL Type
Type A
Light Color
White
Dimming Type
No Dimming
Fan Cooling
Passive Cooling
Dimming Method
No Dimming
Color Selectable
Amps
50 mA
Incandescent Wattage Equivalency
13 W