  • Mfr # F17T8/TL865 PLUS/ALTO 30PK
  • Zoro # G1612674
/ea
Key Features
Voltage
Ballast Dependent
Watts
17 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F17T8/TL865 PLUS/ALTO 30PK
Country of Origin
Poland
Dimensions
Overall Length
24 in
Bulb Dia.
1 in
Nominal Length
2 ft
Details
Item
Linear Fluorescent Bulb
Voltage
Ballast Dependent
Watts
17 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
6500K
Dimmable
Yes
Lumens
1,300 lm
Rated Life
42,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Light Appearance
(5000K & Above) Daylight
Color Rendering Index
82
Shatter-Resistant
No
Case Quantity
30
Energy Star Compliant
No
Bulb Primary Application
General Purpose
Standards
TCLP Compliant
ANSI Code
1001-1
High Output
Bulb Power Source
Requires Separate Ballast
Bulb Start Type
Preheat
Bulb Designation
F17T8/TL865 PLUS/ALTO
CEE Certified
Bulb Minimum Starting Temperature
32 Degrees F
Bulb UL Type
No UL Type
Light Color
White
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 82, Color Temperature 6500K, Lumens 1,300 lm, Light Technology Fluorescent, Nominal Length 2 ft, Shatter-Resistant No, Watts 17 W, Voltage Ballast Dependent, Standards TCLP Compliant, ANSI Code 1001-1, Bulb Minimum Starting Temperature 32 Degrees F, Bulb Start Type Preheat, High Output No, Overall Length 24 in, Rated Life 42,000 hr, Trade Number F17T8/TL865 PLUS/ALTO