  • Mfr # F32T8/TL850 PLUS ALTO HV 30PK
  • Zoro # G1612385
Voltage
Ballast Dependent
Watts
32 W
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F32T8/TL850 PLUS ALTO HV 30PK
Country of Origin
Poland
Dimensions
Overall Length
48 in
Nominal Length
4 ft
Bulb Dia.
1 in
Details
Item
Linear Fluorescent Bulb
Voltage
Ballast Dependent
Watts
32 W
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
5000K
Dimmable
Yes
Lumens
2,850 lm
Rated Life
44,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Light Appearance
(5000K & Above) Daylight
Bulb Power Source
Requires Separate Ballast
Shatter-Resistant
No
CEE Certified
No
Energy Star Compliant
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, TCLP Compliant
ANSI Code
1005-2
High Output
Bulb Start Type
Instant
Color Rendering Index
82
Case Quantity
30
Bulb Designation
F32T8/TL850 PLUS ALTO
Bulb Primary Application
General Purpose
Bulb Minimum Starting Temperature
32 Degrees F
Bulb UL Type
No UL Type
Light Color
White
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 82, Color Temperature 5000K, Lumens 2,850 lm, Light Technology Fluorescent, Nominal Length 4 ft, Shatter-Resistant No, Watts 32 W, Voltage Ballast Dependent, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, TCLP Compliant, ANSI Code 1005-2, Bulb Minimum Starting Temperature 32 Degrees F, Bulb Start Type Instant, High Output No, Overall Length 48 in