  • Mfr # PL-C 13W/827/4P/ALTO 10PK
  • Zoro # G1613855
/ea
Key Features
Voltage
Ballast Dependent
Watts
13 W
Bulb Base Type
4-Pin (G24q-1)
Bulb Shape
PL-C
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PL-C 13W/827/4P/ALTO 10PK
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Length
5 1/4 in
Bulb Dia.
1 1/8 in
Details
Item
Compact Fluorescent Bulb
Voltage
Ballast Dependent
Watts
13 W
Bulb Base Type
4-Pin (G24q-1)
Bulb Shape
PL-C
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
2700K
Dimmable
Yes
Lumens
925 lm
Rated Life
13,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Shatter-Resistant
No
Bulb Finish
Frosted
Bulb Power Source
Plug and Play
Color Rendering Index
82
High Output
No
Bulb Designation
PL-C 13W/827/4P/ALTO 10PK
Bulb Start Type
Instant
Bulb Primary Application
General Purpose
Rough Service
For Enclosed Fixtures
Three-Way
Bulb Operating Temp. Range
-20 Degrees to 120 Degrees F
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, TCLP Compliant
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 Degrees F
Incandescent Wattage Equivalency
60 W
Amps
0.17 A
Maximum Operating Temperature
120 Degrees F
Light Color
White
Bulb Beam Angle
360 Degrees
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 4-Pin (G24q-1), Bulb Finish Frosted, Trade Number PL-C 13W/827/4P/ALTO 10PK, Bulb Shape PL-C, Color Rendering Index 82, Color Temperature 2700K, Incandescent Wattage Equivalency 60 W, Lumens 925 lm, Bulb Housing Glass, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 13 W, Bulb Beam Angle 360 Degrees , Three-Way No, Rough Service No, Dimmable Yes, For Enclosed Fixtures No, Bulb Power Source Plug and Play