  • Mfr # FB32T8/TL835/6 ALTO 20PK
  • Zoro # G1613042
/ea
Key Features
Voltage
137V AC
Watts
32 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FB32T8/TL835/6 ALTO 20PK
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Bend Radius
6 in
Overall Length
22 1/2 in
Bulb Dia.
1 in
Details
Item
U-Bend Fluorescent Bulb
Voltage
137V AC
Watts
32 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
3500K
Dimmable
No
Lumens
2,800 lm
Rated Life
20,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Color Rendering Index
85
Bulb Start Type
Rapid
CEE Certified
No
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, TCLP Compliant
Shatter-Resistant
Bulb Designation
FB32T8/TL835/6/ALTO
ANSI Code
78901-ANSI-4027-1
Light Color
White
Description
U-Bend Fluorescent Bulb, Trade Number FB32T8/TL835/6/ALTO, Bulb Housing Glass, Bulb Shape T8, Color Temperature 3500K, Lumens 2,800 lm, Shatter-Resistant No, Bulb Bend Radius 6 in, Watts 32 W, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Color Rendering Index 85, Dimmable No, Light Technology Fluorescent, Overall Length 22 1/2 in, Voltage 137V AC, ANSI Code 78901-ANSI-4027-1, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, TCLP Compliant, Bulb Start Type Rapid, Rated Life 20,000 hr