  • Mfr # LP2-SB-254-10PSI
  • Zoro # G8050187
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
2-1-2% of Span
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Size
1/4 in NPT
Dial Size (In.)
2 1/2 in
Gauge Case Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LP2-SB-254-10PSI
Country of Origin
China
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in NPT
Dial Size (In.)
2 1/2 in
Connection Size
1/4" NPT
Length
2.86"
Diameter
2.95"
Nominal Dial Size
Case Diameter
2.95 in
Details
Accuracy
2-1-2% of Span
Process Connection Location
Center Back
Gauge Case Material
Stainless Steel
Connection Location
Max. Pressure (PSI)
10
Material
Range
0 to 10 psi
Gauge Application
Low Pressure
For Use With
Suitable for Air, Water, Oil, Gas or Any Other Media not Corrosive to Copper Alloy
Pressure Range
0 to 10 psi
Maximum Pressure
10 psi