  • Mfr # 3850-14MXT-60
  • Zoro # G012374936
Key Features
V-Belt Section
High Torque Drive Belt
Material
Fiberglass
Temp. Range
-13°F to 212°F
Top Width
60 in
Outside Length
3850 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
3850-14MXT-60
Country of Origin
India
Dimensions
Top Width
60 in
Outside Length
3850 in
Details
V-Belt Section
High Torque Drive Belt
Material
Fiberglass
Temp. Range
-13°F to 212°F
Color
Black
Description
5M, 8M, and 14M HTD (High Torque Drive) timing belts are high‐torque synchronous drive components engineered with a curvilinear tooth profile that enhances load distribution and reduces tooth shear. Available in neoprene with fiberglass cords or polyurethane with steel wire tension members, these belts deliver high efficiency, require no lubrication, and provide excellent resistance to heat, oil, and wear.||- 5M - 5 mm pitch - Suitable for light‐to‐medium load applications where compact drive geometry is important||8M - 8 mm pitch -A versatile option designed for medium‐to‐high torque transmission across a wide range of machinery||14M - 14 mm pitch - Built for heavy‐duty, high‐load power transmission in demanding industrial environments