  • Mfr # 1530-5MXT-09
  • Zoro # G112370760
/ea
Key Features
Temp. Range
-13°F to 212°F
Material
Fiberglass
Outside Length
1530 in
V-Belt Section
High Torque Drive Belt
Top Width
9 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1530-5MXT-09
Country of Origin
India
Dimensions
Outside Length
1530 in
Top Width
9 in
Details
Temp. Range
-13°F to 212°F
Material
Fiberglass
V-Belt Section
High Torque Drive Belt
Color
Black
Description
TorquePlus 5MXT, 8MXT, and 14MXT timing belts are high‐torque synchronous belts engineered for demanding industrial power‐transmission systems. Built for precise, slip‐free synchronization, these belts are well suited for applications requiring consistent torque delivery under heavy loads. These belts deliver high efficiency, require no lubrication, and provide excellent resistance to heat, oil, and wear.||- 5M - 5 mm pitch - Suitable for light‐to‐medium load applications where compact drive geometry is important||8M - 8 mm pitch -A versatile option designed for medium‐to‐high torque transmission across a wide range of machinery||14M - 14 mm pitch - Built for heavy‐duty, high‐load power transmission in demanding industrial environments