  • Mfr # P25SS6P025
  • Zoro # G900690124
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Direct Drive Forward Curve
Wheel Dia. (In.)
10 in
Voltage
115/230
Motor HP
1/4 hp
Motor Type
General Duty, Single Phase
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P25SS6P025
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia. (In.)
10 in
Outlet Dia. (In.)
7.67 in
Shaft Dia. (In.)
14 mm
Height (In.)
30.12 in
Depth (In.)
19.21 in
Inlet Dia. (In.)
7.87 in
Wheel Width (In.)
5.5 in
Width (In.)
18.25 in
Shaft Diameter
14 mm
Overall Depth
Overall Height
Wheel Diameter
10 in
Wheel Width
5 1/2 in
Housing Width
Outlet Diameter
7 5/8 in
Housing Height
Inlet Diameter
Overall Width
Details
Item
Plastec Blower
Type
Direct Drive Forward Curve
Voltage
115/230
Motor HP
1/4 hp
Motor Type
General Duty, Single Phase
Agency Compliance
AMCA and CSA certified, UL Listed
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
CFM @ 0.750-In. SP
800
Wheel Material
Plastic
Max. Ambient Temp. (F)
-13 Degrees F
Phase
1
dBA @ 5 Feet
48 dBA
Motor Frame
71
CFM @ 0.200-In. SP
900
Hz
60 Hz
Max. Inlet Temp. (Deg. F)
140 Degrees F
Housing Material
Plastic
Motor RPM
1,140 RPM
Wheel Type
Forward-Curved
Rotation
CCW
Blower RPM
1,140 RPM
Includes
Motor Mounting Base
Full Load Amps
Bearing Type
Sealed, Permanently Lubricated Ball
900
Housing Finish
Polypropylene
Airflow @ 0.750 in SP
800 cfm
Drive Type
Direct Drive
Maximum Inlet Air Temperature
140 Degrees F
Number of Discharge Positions
2
Motor Speed
Includes Motor
Yes
Motor Frame Designation
71
Airflow @ 0.250 in SP
900 cfm
Includes Drive Package
Yes
Maximum Ambient Temperature
-13 Degrees F
Assembly
Assembled
Frequency
60 Hz
Number of Inlets
1
Mounting Orientation
Multiposition
Thermal Overload Protection
Maximum Static Pressure
1 in wc
Corrosion Resistant
Includes Mounting Hardware
Standards
AMCA Air Performance Certified, CSA Certified, UL Listed
Maximum Fan Speed
Sound Level
48 dBA @ 5 ft
Nameplate Voltage
115/230V AC
Mount Type
Motor Mount
Minimum Ambient Temperature
-40 Degrees F
Current
4.06/2.08 A
Discharge Position
Bottom Horizontal, Down Blast, Top Horizontal, Up Blast
Outlet Shape
Round
Minimum Fan Speed
Airflow @ 0.500 in SP
900 cfm
Flange Type
Non-Flanged
Motor Horsepower
For Air Type
Contaminated, Damp, Dirty and Dusty, Emergency Smoke Control, Clean Air, High Temperature
OEM Replacement
No
Description
Plastec Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 10 in, Airflow @ 0.250 in SP 900 cfm, Airflow @ 0.500 in SP 900 cfm, Airflow @ 0.750 in SP 800 cfm