  • Mfr # PT-DLS-R-FR-4I-12W-5CCT
  • Zoro # G410908252
/ea
Key Features
Lumens
850
Voltage
120V
Color Temperature
27K/30K/35K/40K/50K
Housing Material
Polycarbonate/Aluminum
Standards
ETL/cETL Listed for Damp Locations, Energy Star, Title 24
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PT-DLS-R-FR-4I-12W-5CCT
Country of Origin
China
Details
Lumens
850
Voltage
120V
Color Temperature
27K/30K/35K/40K/50K
Housing Material
Polycarbonate/Aluminum
Standards
CRI
>90
Max. Wattage
12W
Trim Color
White
Description
No can or housing needed! Install directly into ceilings with 2 inch clearance. Portor's slim profile residential downlights are taking the market by storm! Available in 4 inch and featuring color tunable technology that lets the user choose between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, or 5000K.Ideal for soffits, drop ceilings, closets, attics, hallways, bathrooms, kitchens, basements, entry ways, porches covered ceiling only, garages, stairwells, corridors, nursing/retirement homes, condos, elevators, apartments, and any other small areas with limited space.