Potter-Brumfield Power/Signal Relay, 3 Form C, 3Pdt, Momentary, 0.1A (Coil), 12Vdc (Coil), 1200Mw (Coil), 10A KRPA-14DG-12
Power/Signal Relay, 3 Form C, 3Pdt, Momentary, 0.1A (Coil), 12Vdc (Coil), 1200Mw (Coil), 10A (Discontinued)
  • Mfr # KRPA-14DG-12
  • Zoro # G205866767
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KRPA-14DG-12
Country of Origin
China
Details
Item
Power Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Plug-In
Coil Voltage
12V DC
Contact Form
3 Form C (CO)
Features
UL Coil Insulation Class B
Number of Poles
3
Power Consumption - Relay
1200 mW
Contact Material
AgCdO
Operating Temp. Range
50 to 70°C
Coil Resistance
120 Ω
Protection Category
RTI
Contact Limiting Continuous Current
10A
Dielectric Voltage
1000 Vrms Adjacent Contacts; 1000 Vrms Coil and Contact; 1000 Vrms Open Contacts
Contact Rating
10A
Contact Voltage Rating
240V AC
Coil Type
Monostable, DC
Contact Limiting Short-Time Current
10A
Contact Limiting Making Current
10A
Switching Current
300mA @ 12V
Contact Limiting Breaking Current
10A
Description
Power/Signal Relay, 3 Form C, 3Pdt, Momentary, 0.1A (Coil), 12Vdc (Coil), 1200Mw (Coil), 10A (Contact), Dc Input, Random, Ac Output, Panel Mount