Timing Belt, 2200-8MGT-30
  • Mfr # 2200-8P-30
  • Zoro # G710985809
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth
275
Industry Number
2200-8MGT-30
Belt Series
Powerhouse(R)
Pitch Length
2,200 mm
Belt Material
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2200-8P-30
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length
2,200 mm
Top Width
30 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Number of Teeth
275
Industry Number
2200-8MGT-30
Belt Series
Powerhouse(R)
Item
PGGT Timing Belt
Belt Material
Neoprene
Application
Resistance Properties
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Standards
REACH Certified, RoHS Compliant
Pitch
8 mm
Tooth Location
One Side
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series Powerhouse(R), Industry Number 2200-8MGT-30, Number of Teeth 275, Pitch 8 mm, Pitch Length 2,200 mm, Tooth Location One Side, Top Width 30 mm, Application Money Handling, Centrifuges, Printing and Copying, Data Storage Equipment, Domestic Equipment, Food Industry, Power Tools, Machine Tools, Medical Equipment, Office Machinery, Plotters, Postage Handling, Robotics, Sewing Machines, Ticket Dispensers, Vacuum Cleaners, Vending Equipment