  • Mfr # 10-01CUPV19STR-2KV-BLK-500
  • Zoro # G916017601
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Temp. Rating
194°F
Wire Size
10 AWG
Trade Designation
RHH, RHW-2
Conductor Material
Copper
Voltage
2 kV
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
10-01CUPV19STR-2KV-BLK-500
Country of Origin
Cambodia
Dimensions
Wire Size
10 AWG
Length
500 ft
Wire Length
500 ft
Nominal Outside Diameter
0.266 in
Details
Temp. Rating
194°F
Item
Photovoltaic Wire
Trade Designation
RHH, RHW-2
Conductor Material
Copper
Voltage
2 kV
Conductor Design
Stranded
Wire Color
Black
Number of Conductors
1C
Insulation Material
XLPE
Standards
ASTM B3, ASTM B787, ASTM B8, FV-1 Flame Test, UL 4703, UL 44, UL 854, UL Listed
Temperature Rating - Maximum Wet
194 Degrees F
Ampacity at Maximum Temperature
40 A
Temperature Rating - Maximum Dry
194 Degrees F
Product Type
Photovoltaic Cable
Number of Strands
19
Connection Type
Bare Wire
Conductor Insulation Color
Black
Conductor Insulation Material
XLPE
Description
Photovoltaic Wire, Product Type Photovoltaic Cable, Wire Length 500 ft, Wire Size 10 AWG, Connection Type Bare Wire