  • Mfr # 600-01AL-THHN-YL-100
  • Zoro # G116017449
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
600 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
600-01AL-THHN-YL-100
Length
100 ft
Nominal Outside Diameter
0.97 in
Overall Length
100 ft
Minimum Bend Radius
4 in
Details
Voltage
600 V
Wire Color
Yellow
Application
Rewiring, General Purpose, New Construction, Wet or Dry Conduit
Temperature Rating - Maximum Wet
194 Degrees F
Conductor Insulation Material
Nylon, PVC
Number of Strands
58
Temperature Rating - Maximum Dry
194 Degrees F
Fire Resistance Rating
Not Rated
Packaging
Reel
Ampacity at Maximum Temperature
385 A