  • Mfr # SABSMGBK2.500MOLD-24X48
  • Zoro # G100908159
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Length
48
Weight
458
Width
24
Height
2.5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SABSMGBK2.500MOLD-24X48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
48
Width
24
Height
2.5
Details
Color
Black
Weight
458
Material
ABS
Tensile Elongation at Break (% @ 73 Deg: F)
CoLT Expansion (x 10-5 in./in./Deg:F)
5.3
FDA Compliant
Yes
Flexural Strength (psi @ 73 Deg: F)
9200
3A Dairy Compliant
Yes
Dielectric Strength (volts/mil)
16000
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
1.05
Max. Recommended Use Temp (Deg:F)
194
Tensile Strength (psi @ 73 Deg;)
USDA Compliant
Description
ABS Sheets & Rods - Machine Grade ABS Sheets & Rods. ABS has perhaps the best balance of properties when cost is a factor. It has good chemical & stress-resistance, as well as, a combination of toughness with rigidity & creep resistance. Machine Grade ABS is easily machined via standard machining techniques including; turning, drilling, milling, and sawing. For heat-bending and thermoformed parts, use ABS Forming Grade. Engineering Grade ABS is available in Rods & Sheets to customer specifications: ABS Rods are produced up to 6" diameter in standard 8 foot lengths (Prices Listed Per Foot). ABS Sheets / Plates are available in two types - Compression-Molded or Extruded: Compression Molded Sheets are available up to 4" thick in 48" x 96" Standard Thickness Tolerance of Compression-Molded Sheets is +/-10%. - PLUS ONLY Compression-Molded Sheets are available upon request at an additional cost. Extruded Sheets are produced up to 24" x 48", and are sold upon special request only. - Note: Extruded Sheets have a better thickness tolerance than molded sheets. (also more expensive)