  • Mfr # SHISBK.125X48.000X96.000
  • Zoro # G400913532
/ea
Key Features
Color
Black
Weight
23
Length
96
Material
Styrene
Width
48
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHISBK.125X48.000X96.000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
96
Width
48
Height
0.125
Details
Color
Black
Weight
23
Material
Styrene
Max. Recommended Use Temp (Deg:F)
140
Heat Deflection Temp. (264 psi) Deg:F
195
Flexural Strength (psi @ 73 Deg: F)
8700
Dielectric Strength (volts/mil)
45
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
1.04
Tensile Strength (psi @ 73 Deg;)
UL94 Flammability Rating Method: UL 94
H-B
CoLT Expansion (x 10-5 in./in./Deg:F)
4.2
Tensile Elongation at Break (% @ 73 Deg: F)
Description
High Impact Polystyrene (HIPS) has great dimensional strength, balanced properties of impact strength and heat resistance, is easily machined, and is relatively low in cost. Styrene is available in standard 48" x 96" sheets, or Custom Sheets & Rolls Also available in Conductive Grades upon request.