  • Mfr # SPROBK.062X48.000X96.000
  • Zoro # G200906888
/ea
Key Features
Color
Black
Length
96
Weight
10
Height
0.062
Width
48
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SPROBK.062X48.000X96.000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
96
Height
0.062
Width
48
Details
Color
Black
Weight
10
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
0.9
Description
Polypropylene Sheets - Black Homopolymer PP Sheets - This crystalline material is noted for its high strength-to-weight ratio, excellent chemical resistance and high performance in thermoforming and corrosive environments. Product Details: Appropriate for applications to 180°F (82°C) Resists most acids, alkalis and solvents Thermoforming performance Chemical- and corrosion-resistant No moisture absorption Standard Sizes: 48" x 96" with gauge sizes ranging from 1/16" to 3" 48"x 120" with gauge sizes ranging from 1/8" to 2" 60" x 120" sheets with gauge sizes ranging from 1/8" to 1"