  • Mfr # SSEABK.375X48.000X96.000
  • Zoro # G000914625
/ea
See details
Key Features
Color
Black
Length
96
Weight
118
Width
48
Height
0.375
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SSEABK.375X48.000X96.000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
96
Width
48
Height
0.375
Details
Color
Black
Weight
118
Material
Seaboard
Description
HDPE Seaboard® marine sheet is a high density polyethylene sheet formulated to meet the specific requirements of marine and other outdoor environments. In addition, special post-production treatment enhances its ability to withstand the effects of salt water, moisture and direct sunlight. CPG Seaboard® is manufactured as a continuous extrusion. It is not press laminated. Thus, it is unconditionally guaranteed not to delaminate during the service life of the end-product. Lead-time may apply for this item. Weight per 54" x 96" Sheet: .250" (1/4") = 45 lbs .375" (3/8") = 68 lbs .500" (1/2") = 90 lbs .625" (5/8") = 113 lbs .750" (3/4") = 135 lbs 1.00" (1.0") = 180 lbs - Sheets may also be cut-down for UPS at customer's request to reduce freight costs.