  • Mfr # SPEEKNC30.250-12X24
  • Zoro # G300913465
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
12
Material
CeramaPEEK
Length
24
Weight
18
Height
0.25
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SPEEKNC30.250-12X24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Width
12
Length
24
Height
0.25
Details
Material
CeramaPEEK
Weight
18
Tensile Strength (psi @ 73 Deg;)
13000
Dielectric Strength (volts/mil)
400
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
1.6
Max. Recommended Use Temp (Deg:F)
480
UL94 Flammability Rating Method: UL 94
V-0
Flexural Strength (psi @ 73 Deg: F)
23000
Description
CeramaPEEK® NC30 EXTRUDED Test Socket Material is an advanced proprietary ceramic-filled PEEK compound created to meet the requirements for tight tolerance, high frequency IC chip socket test fixtures. CeramaPEEK is WHITE in COLOR and provides superior hole stability and cleanliness. Precision holes drilled into CeramaPEEK NC30 are burr-free (when machined properly) and provide longer life than competing materials. CeramaPEEK NC30 is offered exclusively by Professional Plastics to IC Test Socket manufacturers worldwide. This materials is available in large 24" x 48" (610mm x 1220mm) plates and is more economical than competing injection-molded products. Professional Plastics maintains 18 locations in the USA, Singapore and Taiwan (serving customers throughout Asia). CeramaPEEK® is a registered trade name of Professional Plastics, Inc.