  • Mfr # SPFANA.093X24.000X48.000CLT
  • Zoro # G500914149
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Clear
Length
48
Weight
6
Height
0.093
Material
PFA LT Sheet
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SPFANA.093X24.000X48.000CLT
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
48
Height
0.093
Width
24
Details
Color
Clear
Weight
6
Material
PFA LT Sheet
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
1.4
Description
LAM PFA LT | FM 4910 Listed per ASTM C3307 Type 10 Cell Class PFA Sheet Based On Hyflon®F Resin LAM PFA LT sheet resists the full range of semiconductor process chemicals and offers higher temperature resistance and purity levels than ECTFE and PVDF. Compared to traditional molded PFA products, LAM PFA LT sheet has a far higher surface gloss that repels potential process contaminants more effectively. In fabrication, its unique 48" width can improve yields and minimize welds. It forms and welds easily, and lends itself to a wide range of Semicon wet bench and chemical process applications. Proven Applications: Chemical process vessels High purity chemical transport, storage Waste chemical handling Sight windows Standard Sizes: Extruded sheet: 48" & 24" W; 48" & 96" L Gauge: 0.060" - 1.0" Pressed plate 17" x 17" up to 5" thick made to order