  • Mfr # SPETTX.500Q-24X39.4
  • Zoro # G000913802
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Gray
Height
0.5
Weight
26
Material
Ertalyte
Width
24
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SPETTX.500Q-24X39.4
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Height
0.5
Width
24
Length
39.4
Details
Color
Gray
Weight
26
Material
Ertalyte
Flexural Strength (psi @ 73 Deg: F)
14000
Tensile Elongation at Break (% @ 73 Deg: F)
CoLT Expansion (x 10-5 in./in./Deg:F)
4.5
USDA Compliant
Yes
Heat Deflection Temp. (264 psi) Deg:F
180
Thermal Conductivity (BTU-in/ft²-hr-°F)
1.9
Max. Recommended Use Temp (Deg:F)
210
Tensile Strength (psi @ 73 Deg;)
10500
3A Dairy Compliant
Yes
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
1.44
FDA Compliant
UL94 Flammability Rating Method: UL 94
H-B
Description
Ertalyte® TX for machining high-wear-resistant parts is an unreinforced semi-crystalline thermoplastic polyester (PET-P) that has a solid lubricant filler. The material has excellent performance in both high-pressure and high-velocity conditions, and is ideally suited for applications involving soft metal and plastic mating surfaces. Key properties of Ertalyte TX, are its high strength and stiffness, high wear-resistance, very good dimensional stability, high creep resistance and very good chemical resistance. This combination of properties make it an ideal material for machining bushings and bearings that require no startup or running lubrication. Ertalyte TX has FDA and USDA compliance and is ideal for applications in food packaging and processing equipment. Ertalyte TX shapes offer dimensional stability, wear resistance, and low-friction characteristics superior to those properties of competitive filled polyethylene terephthalate polymers. Excellent replacement for full-strength Delrin® AF, when parts require food contact. Standard Sheet Size: 24" x 39.4" Standard Rods: 10 Foot (may be cut in-half for FedEx or UPS Shipping to save freight) - add Shipping Note at Check-Out or Call for Assistance