  • Mfr # SABSMGNA.625MOLD-48X96
  • Zoro # G800908688
Weight
115
Height
0.625
Width
48
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SABSMGNA.625MOLD-48X96
Height
0.625
Width
48
Length
96
Weight
115
Yes
3A Dairy Compliant
Description
ABS Sheets & Rods - Machine Grade ABS Sheets & Rods. ABS has perhaps the best balance of properties when cost is a factor. It has good chemical & stress-resistance, as well as, a combination of toughness with rigidity & creep resistance. Machine Grade ABS is easily machined via standard machining techniques including; turning, drilling, milling, and sawing. For heat-bending and thermoformed parts, use ABS Forming Grade. Engineering Grade ABS is available in Rods & Sheets to customer specifications: ABS Rods are produced up to 6" diameter in standard 8 foot lengths (Prices Listed Per Foot). ABS Sheets / Plates are available in two types - Compression-Molded or Extruded: Compression Molded Sheets are available up to 4" thick in 48" x 96" Standard Thickness Tolerance of Compression-Molded Sheets is +/-10%. - PLUS ONLY Compression-Molded Sheets are available upon request at an additional cost. Extruded Sheets are produced up to 24" x 48", and are sold upon special request only. - Note: Extruded Sheets have a better thickness tolerance than molded sheets. (also more expensive)