  • Mfr # SHDCBNA.625-48X120
  • Zoro # G200914623
/ea
See details
Length
120
Height
0.625
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHDCBNA.625-48X120
Length
120
Height
0.625
Weight
104
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
0.95
Description
Cutting boards are made from premium HDPE sheet with a textured surface. Sanitary HDPE cutting boards are used in a wide of applications -- from home use to commercial food preparation, and food packing & handling equipment. HDPE can be ordered in three standard sheet sizes: 48" x 96" sheets (gauge sizes ranging from 1/4" to 1") 48" x 120" sheets (gauge sizes ranging from 1/4" to 1") 60" x 120" sheets We also offer custom-cutting services to provide you with the exact sheet size you need. Professional Plastics offers generic cutting boards as well as, premium brands such as Sanatec, Sanalite & King.Cutting boards are made from premium HDPE sheet with a textured surface. Sanitary HDPE cutting boards are used in a wide of applications -- from home use to commercial food preparation, and food packing & handling equipment. HDPE can be ordered in three standard sheet sizes: 48" x 96" sheets (gauge sizes ranging from 1/4" to 1") 48" x 120" sheets (gauge sizes ranging from 1/4" to 1") 60" x 120" sheets We also offer custom-cutting services to provide you with the exact sheet size you need. Professional Plastics offers generic cutting boards as well as, premium brands such as Sanatec, Sanalite & King.