  • Mfr # SHDPENA.375PB-48X48
  • Zoro # G500909060
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Natural
Width
48
Length
48
Weight
63
Height
0.375
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHDPENA.375PB-48X48
Country of Origin
Multiple
Length
Height
0.375
Details
Color
Natural
Weight
63
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
0.95
Description
Puckboard, sometimes called arena board or hockey board, is a versatile, adaptive plastic material. Made of sturdy HDPE (High Density PolyEthylene), puckboard is tough resilient, and can take a beating without cracking or breaking even in freezing temperature. This product is extremely impact resistant and resistant to a long list of chemicals. Also performs well in cold weather environments. Also used in applications such as; Agriculture, Chemical Transfer, Liners, Wall Coverings, Animal & Livestock Containment (Horse Stalls, Slow Feeder Hay Box - scroll down to watch application video), etc. Puck Board (puckboards) made from HDPE Sheet for resurfacing existing or new Dasherboards in hockey rinks Typical Thicknesses: .250", .375", .500" Standard Sizes: 48" x 96", 60" x 96" Cap Rail & Kick Plates often utilize thicker sheets: Typical Thicknesses: .500", .750", 1.0"