  • Mfr # SPROOP.093X48.000X96.000N
  • Zoro # G000914229
/ea
Key Features
Color
Natural
Height
0.093
Width
48
Length
96
Weight
15
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SPROOP.093X48.000X96.000N
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Height
0.093
Width
48
Length
96
Details
Color
Natural
Weight
15
Material
Polypro
Heat Deflection Temp. (264 psi) Deg:F
212
Max. Recommended Use Temp (Deg:F)
180
Tensile Elongation at Break (% @ 73 Deg: F)
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
0.9
Tensile Strength (psi @ 73 Deg;)
Flexural Strength (psi @ 73 Deg: F)
UL94 Flammability Rating Method: UL 94
HB
Description
Polypropylene - Proteus® O&P Grade SheetOrthopedic polypropylene sheets are used for orthotic & prosthetic devices. Because people come in all different shapes and sizes, orthotic and prosthetic devices must be custom fit - and that's where Proteus® O&P Grade comes in. Proteus® O&P Grade maintains the rigidity and durability required by the orthotics and prosthetics industry, while exhibiting top thermoforming performance. Proteus® O&P Grade is a "natural" color and available in 48" x 96" sheets with gauge sizes ranging from 1/16" to 1/4".