  • Mfr # SUHMWNA.500Q-12X48
  • Zoro # G900913599
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Natural
Height
0.5
Length
48
Material
Tivar
Weight
82
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SUHMWNA.500Q-12X48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Height
0.5
Length
48
Width
12
Details
Color
Natural
Material
Tivar
Weight
82
USDA Compliant
Yes
3A Dairy Compliant
Yes
FDA Compliant
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
0.94
Description
Tivar® 1000 (natural) UHMW is a cost-effective solution for food handling problems, and meets FDA, USDA and 3-A Dairy guidelines for food processing and handling. Tivar® 1000 UHMW was developed by Quadrant EPP (now Mitsubishi Chemical Advanced Materials) is also available in custom colors compounded with FDA/USDA approved pigments, which meet FDA and USDA guidelines for food processing and handling. Tivar® 1000 UHMW comes in natural and custom colors, and is available in oversize sheets as well as three standard sheet sizes: 48" x 96" sheets with gauge sizes ranging from 1/16" to 6" 48" x 120" sheets with gauge sizes ranging from 1/16" to 6" 60" x 120" with gauge sizes ranging from 3/8" to 1". Tivar 1000 is available in Sheets, Rods, Tubes and Profiles through our 20 locations in the USA, Singapore & Taiwan