  • Mfr # SNYLMD.375X24.000X48.000CAST
  • Zoro # G000908563
Weight
19
Height
0.375
Tensile Elongation at Break (% @ 73 Deg: F)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SNYLMD.375X24.000X48.000CAST
Height
0.375
Details
Weight
19
Description
Nylon® MD (Cast 6) is a nylon and molybdenum disulfide (MoS2) composition designed to improve the mechanical, thermal and bearing properties to Type 6 Nylon while maintaining its basic electrical and chemical characteristics. Cast Nylon MD is more cost efficient than extruded Nylon MD when it comes to production of large parts. The casting process allows for massive sheets up to 60" x 120", Rods up to 24" dia, Tubes up to 55" diameter, and even Near-net Shapes for the production of large, "hollowed-out" parts that would otherwise require heavy machining and waste. Through compounding, finely divided particles impart extra lubricity to this nylon, permitting Nylon MD parts to operate with little or no lubrication. This makes it especially suited to applications where external lubrication is impractical, contaminating or difficult to maintain. The added lubricity also contributes dramatically to component service life, making Nylon MD a very cost-efficient choice. Nylon MD provides non-galling and non-scratching characteristics, sound dampening qualities, insulating properties, resistance to oils, greases, most alkalies, solvents, and organic acids