  • Mfr # SHISWH.093-24X48
  • Zoro # G300914127
/ea
Key Features
Color
White
Material
Styrene
Weight
17
Height
0.093
Width
24
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SHISWH.093-24X48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Height
0.093
Width
24
Length
48
Details
Color
White
Material
Styrene
Weight
17
Specific Gravity (73 Deg: g/cm3)
1.04
CoLT Expansion (x 10-5 in./in./Deg:F)
4.2
Tensile Elongation at Break (% @ 73 Deg: F)
Max. Recommended Use Temp (Deg:F)
140
Tensile Strength (psi @ 73 Deg;)
Dielectric Strength (volts/mil)
45
UL94 Flammability Rating Method: UL 94
H-B
Heat Deflection Temp. (264 psi) Deg:F
195
Flexural Strength (psi @ 73 Deg: F)
Description
High Impact Polystyrene (HIPS) has great dimensional strength, balanced properties of impact strength and heat resistance, is easily machined, and is relatively low in cost. Styrene is available in standard 48" x 96" sheets, or Custom Sheets & Rolls Also available in Conductive Grades upon request.