  • Mfr # PT-515-120
  • Zoro # G9100497
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Electric Heater Item
Portable Electric Heater
BtuH Output
5100
Watts
1500
Heater Voltage
120VAC
Heating Method
Fan Forced
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PT-515-120
Country of Origin
China
Dimensions
Width
12"
Depth
12"
Height
14"
Manufacturers Warranty Length
1 yr Limited
Cord Length
6 ft.
Overall Height
14 in
Overall Dimensions - H x W x D
14 in x 12 in x 12 in
Overall Depth
12 in
Overall Length
14 in
Overall Dimensions - L x W x D
14 in x 12 in x 12 in
Overall Width
12 in
Details
Electric Heater Item
Portable Electric Heater
BtuH Output
Watts
Heater Voltage
120VAC
Heating Method
Fan Forced
Oscillating
No
Electric Heater Phase
1
Heater Color
Black/Red
Features
Over-Heat Shut-Off System, Durable Stainless Steel Heating Element
Includes
6 ft Cord
Number of Heat Settings
1
Voltage
120V AC
Amps AC
15
Oscillating / Non-Oscillating
Non-Oscillating
Safety Features
Over-Heat Shut-Off System
Standards
ETL Listed
Air Temp. Rise
74 Degrees to 119 Degrees F
Phase
NEMA Plug Configuration
5-15P
Item
Portable Electric Jobsite & Garage Heater
Hz
60
Color
Red/Black
Air Flow
152 cfm
Oscillation
Non-Oscillating
Beam Pattern
45 Degrees
Frequency
60 Hz
Amperage
15A
Housing Color
Black, Red
Voltage, Phase
120V AC, 1-phase
Wattage Output
1.5kW
Heating Capacity
5100 BtuH
Thermal Overheat Protection
Automatic Reset
Housing Finish
Enamel
Housing Material
Steel
Description
Portable Electric Jobsite & Garage Heater, NEMA Plug Configuration 5-15P, Overall Height 14 in, Overall Length 14 in, Overall Depth 12 in, Overall Width 12 in, Voltage 120V AC, 1 Phase, Wattage Output 1.5kW, Air Temp. Rise 74 Degrees to 119 Degrees F, Housing Finish Enamel, Housing Color Black, Red, Housing Material Steel, Heating Method Fan Forced, Heating Capacity 5100 BtuH, Beam Pattern 45 Degrees , Amperage 15A, Air Flow 152 cfm, Frequency 60 Hz, Thermal Overheat Protection Automatic Reset